Artykuł

Chcę mieć magazyn na własność

Czyli BTO? Czym jest i dlaczego warto poznać ten skrót?

października 21, 2021

Chce-miec-magazyn-na-wlasnosc-900x660

Specyfika Twojego biznesu sprawia, że wymagania wobec przestrzeni magazynowej są naprawdę duże? Zakup magazynu już istniejącego, który pozwoli rozwijać działalność, to Mission Impossible? W takim razie BTO będzie idealnym rozwiązaniem. Sprawdź, co musisz wiedzieć o tym modelu. 

Powierzchnie magazynowe z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością.
W czasach pandemii wręcz święcą triumfy. I trudno się dziwić. Skuteczna logistyka pozwala zaspokoić podstawowe potrzeby społeczne. A co z potrzebami przedsiębiorców?

Wraz ze wzrostem zainteresowania magazynami i halami, rosną także oczekiwania najemców. Niektórzy z nich, ze względu na charakter prowadzonego biznesu, muszą wysoko stawiać poprzeczkę. Niekiedy dostosowanie istniejącego budynku do potrzeb firmy (na przykład produkcyjnej) graniczy z cudem. Wtedy warto rozważyć model
BTS (
Build To Suit) - czyli budynek pod wynajem, który jest „szyty na miarę” lub
BTO (
Build To Own), który staje się naszą własnością.

BTO: dla kogo?

 Skoro się tu spotykamy, prawdopodobnie dla Ciebie! Powierzchnie komercyjne tworzone z myślą o konkretnym kliencie to przysłowiowy „strzał w dziesiątkę”, jeśli interesuje Cię nietypowa lokalizacja. Wpływ na nią może mieć na przykład położenie zakładu produkcyjnego lub potrzeby większości pracowników.  

To także sensowne rozwiązanie dla przedsiębiorców ceniących niezależność. Będąc właścicielem obiektu, nie musisz:  

 • Starać się o dodatkowe przyzwolenie na jego ewentualne modyfikacje.  
 • Obawiać się przedwczesnego zakończenia umowy. 
 • Tracić środków na czynsz najmu.
 • Blokować ewentualnej ekspansji.


magazyn-na-wlasnosc-1400x360

Zakup Magazynu: KROKI, od których warto zacząć 

Jeśli nie jesteśmy zaprawieni w bojach przy poszukiwaniu nieruchomości, proces zakupu magazynu może kosztować nas sporo nerwów! Warto rozważyć przekazanie obowiązków z tym związanych profesjonalistom. 

BTO: idąc za radą pośrednika

Agencja nieruchomości komercyjnych CBRE służy wsparciem na każdym etapie realizacji inwestycji. Zakres wykonywanych działań to między innymi:

 • Analiza faktycznych potrzeb inwestora.
 • Pomoc przy znalezieniu właściwej działki.
 • Pertraktowanie warunków zakupu.

 • Czuwanie nad realizacją projektu dopasowanego do oczekiwań.
 • Dostosowanie wnętrza magazynu do potrzeb klienta.

Powierzając zakup magazynu pośrednikowi, możesz mieć pewność dopełnienia formalności oraz czuwania nad poprawnością realizacji transakcji. To ogromne wsparcie i spokój, które nie mają ceny.

Magazyn na własność?


Zdecyduj, kto bierze odpowiedzialność za tworzoną przestrzeń magazynową. Tu opcje są dwie:  

Deweloper - działający w sposób holistyczny. To on zaprojektuje halę, załatwi wszelkie formalności i będzie czuwać nad działaniami wykonawcy generalnego. Ze względu na swoje doświadczenie i kontakty, oferowane przez niego rozwiązania mogą zoptymalizować przestrzeń i… koszty! „Na mecie” deweloper przekaże nam pęk kluczy do hali, biorąc pełną odpowiedzialność za jej wykonanie. Dodatkowym atutem jest scedowanie odpowiedzialności na jeden podmiot. Wszelkie pytania, ewentualne skargi lub zażalenia kierujemy tylko do jednej firmy. To spora oszczędność czasu i wygoda. 

Wykonawca generalny - którego zakres działań jest bardziej ograniczony niż w przypadku oferty deweloperskiej i najczęściej dotyczy tworzenia mniejszych powierzchni. Kwestie znalezienia poszczególnych podmiotów wykonawczych oraz pertraktacji zostają po naszej stronie. 

Magazyn na własność dostosowany do potrzeb przedsiębiorstwa to bezpieczna inwestycja. Jeśli zmieni się charakter prowadzonej przez nas działalności, budynek zawsze możemy sprzedać lub wynająć. Samodzielnie lub z pomocą specjalistów.

Napisz do naszych ekspertów

Autorzy

 • Przemyslaw Pietak

  Head of Supply Chain

  Zdjęcie Przemyslaw Pietak

  Specjalizacja: Przemysław jest odpowiedzialny za rozwój linii usług Supply Chain Advisory w ramach CBRE, ściśle współparując z linią Industrial & Logistics Advisory & Transactions oraz funkcją Global / EMEA Supply Chain Advisory.

 • Maciej Gierak

  Associate Director

  Zdjęcie Maciej Gierak

  Specjalizacja: Maciej jest odpowiedzialny za budowanie i utrzymywanie silnych relacji biznesowych, zarządzanie transakcjami oraz koordynację zespołu w Warszawie i Polsce Centralnej.

 • Kamilla Joszczuk

  Associate Director

  Zdjęcie Kamilla Joszczuk

  Specjalizacja: Kamilla jako Associate Director w CBRE odpowiada za wynajem powierzchni magazynowych i przemysłowych w południowej części kraju i zarządzanie zespołem.

 • Marcin Janik

  Senior Consultant

  Zdjęcie Marcin Janik

  Specjalizacja: Marcin jako Starszy Doradca i Szef Regionu Wrocławia zajmuje się utrzymywaniem obecnych relacji z klientami i pozyskiwaniem nowych kontaktów, wspiera klientów w procesie negocjacji oraz odpowiada za zarządzanie zespołem.